• Skóra-informacje praktyczne

SKÓRA

 Skóra towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów do dnia dzisiejszego. Jest produktem  naturalnym, szlachetnym, ekologicznym, trwałym , mocnym a zarazem pięknym. Produkty skórzane są obok nas na każdym kroku, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Najczęściej jest to galanteria czyli, torebki skórzane, portfele skórzane, paski ze skóry licowej lub dwoiny, różnego rodzaju etui, piórniki, eleganckie torby czy walizki podróżne . Ze skóry szyte są buty , ubrania w postaci kurtek, spodni czy kombinezonów motocyklowych. Skóra naturalna wykorzystywana jest w przemyśle samochodowym oraz meblowym (fotele, kanapy), w hotelach i samolotach, praktycznie wszędzie. Często słyszymy frazy typu: skóra gładka, szorstka, skóra naturalna, skóra licowa, dwoina, nubuk, zamsz, anilina i nie do końca jesteśmy wstanie przyswoić te terminy. Skóra odpowiednio pielęgnowana potrafi odwdzięczyć się wieloletnim użytkowaniem, dlatego postaramy się w tym artykule przybliżyć Państwu wiedzę o skórach.

  

W dzisiejszych czasach skóry dzieli się na naturalne i sztuczne.

 

Sztuczna skóra.

 Pod tą nazwą kryją się: ekoskóra, skóra PU, skóra syntetyczna, skaj, derma. Sztuczna skóra to tani odpowiednik skór naturalnych,  który ma zdecydowanie mniejszą przepuszczalność wody oraz powietrza, przez co chętnie wykorzystywana jest jako zamiennik naturalnej skóry w siedzeniach motocyklowych, obiciach tapicerki w łodziach, siedziskach na wyciągach dla narciarzy czy fotelach dentystycznych. Sztuczna skóra wyprodukowana jest z tkaniny poliestrowej a jej wierzchnia strona pokryta jest warstwą polichlorku winylu (popularne u nas  nazewnictwo to PCV) lub powłoką poliuretanową (skóra PU), dlatego uważamy, że nazwa „ekoskóra” jest zdecydowanie na wyrost i ma znamiona „chwytu” marketingowego. Niewątpliwą zaletą sztucznej skóry jest jej łatwość czyszczenia i pielęgnacji. W przypadku nowoczesnej ekoskóry, na jej wierzchniej stronie tłoczony jest wzór, aby jak najbardziej upodobnić się do skóry naturalnej,  pozwala to na produkcję całej gamy galanterii typu: torebki damskie, torby, portfele, portmonetki, plecaki, paski, walizki i inne, dzięki temu z  powodzeniem poszerza ona ofertę w tej branży.

 

Skóra naturalna.

 Zdrowa i przyjazna dla człowieka, nie uczula, nie powoduje odparzeń, elastyczna i wytrzymała.

 Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje skór naturalnych.

  

Dwoina

Skóra świńska oraz bydlęca często jest zbyt gruba do wielu zastosowań, dlatego w toku produkcji rozcina się ją (dwoi) na dwie warstwy: wierzchnią (skórę licową) o określonej grubości oraz dolną warstwę (dwoinę mizdrową) . Dwoina mizdrowa jest z obu stron szorstka, charakteryzuje się nie tylko innym wyglądem od skóry licowej, ale i mniejszą odpornością mechaniczną. Generalnie taką skórę traktuje się jako surowiec odpadowy, dlatego stosuje się go jako uzupełnienie w miejscach mniej widocznych. Bardzo często dwoinę mizdrową poddaje się dalszej obróbce uszlachetniającej, mającej za zadanie zbliżyć jej wygląd do skóry licowej ( barwienie w tym samym kolorze, wytłaczanie wzorów naśladujących lico skóry, naklejanie sztucznego lica z tworzywa „laminowanie poliuretanem”) skóra taka nazywana jest Bycastem lub PU-Leder . W przemyśle obuwniczym dwoiny są powszechnie używane ze względu na swoją oddychalność. Bardzo popularne jest użycie dwoin w obuwiu sportowym.

Produkty  z dwoiny mizdrowej: mało widoczne miejsca w meblach skórzanych, ubrania robocze , obuwie , buty sportowe, paski do spodni.

  

Skóra anilinowa (ANILINA):

 - do produkcji używane są najszlachetniejsze skóry bez skaz, blizn, ukąszeń, powierzchnia skóry oryginalna ( brak jakichkolwiek tłoczeń), są to skóry ekskluzywne, delikatne i miękkie w dotyku.

 Anilina jest skórą z powierzchnią tak zwaną otwartą, przez co wchłania ona wszelkiego rodzaju ciecze powodując zaciemnienie powierzchni skóry.

 Produkty  z aniliny: ekskluzywna galanteria, ubrania, meble.

  

Skóra juchtowa:

 - jedyna wpełni ekologiczna skóra bydlęca lub cielęca o grubości od 1,6 do 3 mm, wyprawiana wyłącznie naturalnymi środkami roślinnymi, zazwyczaj nie jest farbowana, dzięki czemu posiada naturalny kolor, który z czasem ciemnieje po prze kolor miodowy do koloru karmelowego. Jest to bardzo wytrzymała skóra, która starzeje się powoli a wyroby z tej skóry służą często kilku pokoleniom.

 Produkty ze skóry juchtowej:  buty, torebki, siodła i produkty rymarskie.

  

Skóra gładka (licowa, galanteryjna) :

 - najpopularniejszy rodzaj skóry o bardzo szerokim zastosowaniu. Skóra licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze, produkowana jest ona w wielu wariantach: naturalnym licem, tłoczonym licem, w połysku, matowa. Skóry te mają powierzchnię o zamkniętych porach, pigment nakładany jest na powierzchnię lica (zewnętrzna gładka część skóry), dzięki czemu nie wchłaniają cieczy,  są o wiele mniej wrażliwe i podatne na wszelkiego rodzaju zaplamienia i blaknięcia, są odporne na codzienne użytkowanie, bardzo popularne w produkcji wyrobów galanteryjnych.

 Produkty ze skóry gładkiej : galanteria, ubrania, buty, walizki, torby, meble.

  

Skóra szorstka (nubuk, zamsz):

 Skóra ta jest tak zwana „ skórą otwartą” (otwarte pory), przez co dosyć mocno wchłania ciecze.  Nubuk i zamsz są często ze sobą mylone, a  jakościowo bardzo różnią się od siebie. Obydwie skóry są w dotyku delikatne i miękkie  ale podatne na zabrudzenia, wchłanianie wilgoci, wysuszenie oraz blaknięcie.

 1) nubuk (nubuck)

 - jest to delikatnie przeszlifowana górna warstwa skóry ( skóra licowa o bardzo dobrych parametrach), szlif ten nadaje skórze efekt delikatne meszku ( krótki włos, skórka brzoskwini.

 

2) zamsz (welur)

 - jest to zazwyczaj  dwoina mizdrowa garbowana tłuszczami rybimi , meszek jest zdecydowanie dłuższy niż na skórze nubuk, jest odporna na temperaturę do 70 stopni Celsjusza.

 Produkty ze skóry szorstkiej: galanteria , buty, ubrania.

  

 

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry sztucznej?

      

 skóra naturalna skóra sztuczna
- wewnętrzna strona skóry (od spodu) posiada strukturę „włoskowatą - wewnętrzna strona skóry z reguły podklejona jest materiałem syntetycznym.
- skóra ma swój naturalny zapach - pachnie materiałami sztucznymi, chemicznymi
- w dotyku jest miękka - w dotyku wydaje się być plastikowa, gumowa, winylowa, gładka i bardziej giętka
- pory na skórze są nieregularne, zróżnicowane - pory na takiej skórze układają się w pewien schemat, są jednorodne
- krawędzie skóry  w przekroju są zazwyczaj jednolite - krawędzie skóry  w przekroju są niejednolite, można odróżnić wierz i wypełnienie, czasami krawędzie są zamalowane w sposób gładki, sztuczny, uniemożliwiający zobaczenie warstw
- cena jest dosyć wysoka, zawsze adekwatna do jakości wyrobu - często na metce, czy w opisie jest informacja „zawiera skórę naturalną” „w skład wchodzi skóra naturalna”, według przepisów jeżeli produkt w części posiada skórę naturalną , sprzedawca ma prawo używać informacji, że produkt  zrobiony jest ze skóry naturalnej.
  - zazwyczaj cena jest niska
   
   

   

 

 

  • Sklep zamknięty